The Endevco® Model 2248 is a small piezoelectric accelerometer for shock and vibration measurement of structures subjected to very high temperatures. This device is capable of operation in nuclear environments during the presence of gamma and neutron radiation. It features a side 10-32 receptacle, with either flange (2248) or integral stud-mount (2248M1). The accelerometer is a self-generating device that requires no external power source for operation.
技术参数
| 规格项 | 参数值 |
|---|---|
| 传感器安装 | Stud or Bolt-on |
| 最大振动 | 500 g |
| 传感器输出 | Acceleration |
| 传感技术 | Piezoelectric |
| 工作温度 | -67 to 900 F (-55 to 482 C) |
| 频率范围 | 1 to 6000 Hz |
| 测量轴数 | Single |
| 产品形式 | Sensor or Transducer |
| 特征 | Environmentally / Hermetically Sealed; Self Generating |
| 最大冲击 | 3000 g |
| 产品类别 | Shock and Impact Sensors |
若上述内容存在差异,请以产品手册为准。
如需获取样品、技术支持或完整规格书,请点击联系销售。
声明:本产品内容及配图源自互联网收集或平台用户自行上传,目的在于传递更多信息,并不代表本网赞同其观点或证实其内容真实性,不承担此类作品侵权行为的直接责任及连带责任。如涉及作品内容、版权等问题,请联系本网处理,侵权内容将在一周内下架整改。

