The Dytran series 3200 is a highly rugged IEPE accelerometer with a natural frequency greater than 90 kHz, designed to measure severe shocks and other extreme short duration events. High shock measurements are typically characterized as such above the range of 2,500 g's. In order to accurately measure shock levels of this magnitude, accelerometers must have a high natural frequency, rugged construction and be fairly compact in size.","Available in up to a 70,000g range, the series 3200 features a quartz crystal sensing element, operating in compression mode, packaged in a stainless steel housing for a total weight of 6 grams. Units are electrically case isolated and feature a broad frequency response; ¬–28, M6, or,10–32 mounting stud; and 10–32 coaxial connector.
技术参数
| 规格项 | 参数值 |
|---|---|
| 传感技术 | Piezoelectric |
| 传感器安装 | Stud or Bolt-on |
| 工作温度 | -60 to 250 F (-51 to 121 C) |
| 测量轴数 | Single |
| 产品形式 | Sensor or Transducer |
| 最大加速度 | -2500 to 2500 g |
| 产品类别 | Shock and Impact Sensors |
| 精度 | 1.00 ±% Full Scale |
| 频率范围 | 0.5000 Hz |
| 最大冲击 | 50000 g |
| 特征 | IEPE; Environmentally / Hermetically Sealed |
| 传感器输出 | Acceleration |
若上述内容存在差异,请以产品手册为准。
如需获取样品、技术支持或完整规格书,请点击联系销售。
声明:本产品内容及配图源自互联网收集或平台用户自行上传,目的在于传递更多信息,并不代表本网赞同其观点或证实其内容真实性,不承担此类作品侵权行为的直接责任及连带责任。如涉及作品内容、版权等问题,请联系本网处理,侵权内容将在一周内下架整改。

