The new all-in-one CLV-2534 Compact Laser Vibrometer is made up of a rack-mountable 19'' controller supplying laser power to the sensor head via a fiber optical cable. Both compact and flexible in application, surface vibration in velocity and displacement are measured with high precision and low noise in a bandwidth of3.2 MHz at 10 m\/s maximum velocity. A wide range of options like an integrated video camera, an ultrasonic integrator and microscope objectives define the CLV-2534 as an ideal tool for R&D work on microstructures to industrial applications on large objects. With its 1.5 µm laser spot size, small parts can be measured without a microscope at full visible control. On the other hand, its high optical sensitivity and its IP64 protection makes the Compact Sensor Head ideally suited for harsh industrial environments as well as for R&D applications in the automotive or electronics industry.
技术参数
| 规格项 | 参数值 |
|---|---|
| 工作温度 | 41 to 104 F (5 to 40 C) |
| 通道数量 | 4 # |
| 用户接口 | Computer Interface; Digital Front Panel |
| 产品形式 | Instrument / Meter |
| 外观形式 | Stand Alone |
| 精度 | 1.00 ±% Full Scale |
| 产品类别 | Vibration Measurement Instruments and Vibration Analyzers |
| 传感技术 | MEMS |
| 信号输入 | Serial |
| 加速度 | 1280 to 110000 g |
| 频率范围 | 0.0 to 350000 Hz |
| 线速度 | 19.69 in/sec (30 m/min) |
若上述内容存在差异,请以产品手册为准。
如需获取样品、技术支持或完整规格书,请点击联系销售。
声明:本产品内容及配图源自互联网收集或平台用户自行上传,目的在于传递更多信息,并不代表本网赞同其观点或证实其内容真实性,不承担此类作品侵权行为的直接责任及连带责任。如涉及作品内容、版权等问题,请联系本网处理,侵权内容将在一周内下架整改。

