mCube MC3635 3-Axis Accelerometer is a low-noise, ultra-low power, integrated digital output 3-axis device that is optimized for wearables and consumer product motion sensing. The internal sample rate in the MC3635 can be set from 14 to 1300 samples per second. Interrupts to a remote MCU can be triggered by specific tap or sample acquisition conditions. The MC3635 also supports the reading of sample and event status via polling. Applications include wearable consumer products, IoT devices, user interface control, gaming motion input, electronic compass tilt compensation for cell phones, game controllers, remote controls and portable media products.
技术参数
| 规格项 | 参数值 |
|---|---|
| 封装 / 箱体 | LGA-10 |
| 封装 | Reel |
| 分辨率 | 8 bit to 14 bit |
| 说明 | 加速计 Digital Output 3 Axis Acceleronmeter |
| 电源电压-最大 | 3.6 V |
| 输出类型 | Digital |
| 子类别 | Sensors |
| 加速 | 2 g, 4 g, 8 g, 12 g, 16 g |
| 接口类型 | I2C, SPI |
| 工厂包装数量 | 5000 |
| 最大工作温度 | + 85 C |
| 传感轴 | X, Y, Z |
| RoHS | Y |
| 商标 | mCube |
| 工作电源电流 | 36 uA |
| 灵敏度 | 8 LSB/g to 4096 LSB/g |
| 安装风格 | SMD/SMT |
| 传感器类型 | 3-axis |
| 产品类型 | Accelerometers |
| 电源电压-最小 | 1.7 V |
| 最小工作温度 | - 40 C |
若上述内容存在差异,请以产品手册为准。
如需获取样品、技术支持或完整规格书,请点击联系销售。
声明:本产品内容及配图源自互联网收集或平台用户自行上传,目的在于传递更多信息,并不代表本网赞同其观点或证实其内容真实性,不承担此类作品侵权行为的直接责任及连带责任。如涉及作品内容、版权等问题,请联系本网处理,侵权内容将在一周内下架整改。

