Silicon Microstructures SM933x Differential Pressure Sensors are high precision sensors for ultra low-pressure measurements. The SM933x sensors offer state-of-the-art Micro-ElectroMechanical Systems (MEMS) pressure transducer technology and CMOS mixed signal processing technology. These differential pressure sensors combine pressure sensor with signal-conditioning Application-Specific Integrated Circuit (ASIC) in a single package.
技术参数
| 规格项 | 参数值 |
|---|---|
| 工作电源电流 | 3.3 mA |
| 电源电压-最小 | 3 V |
| 分辨率 | 16 bit |
| 电源电压-最大 | 3.6 V |
| 子类别 | Sensors |
| 压力类型 | Differential |
| RoHS | Y |
| 寿命周期 | 新产品: 此制造商的新产品。 |
| 最大工作温度 | + 85 C |
| 输出类型 | Digital |
| 产品类型 | Pressure Sensors |
| 工作电源电压 | 3.3 V |
| 工作压力 | - 250 Pa to 250 Pa |
| 系列 | SM9333/SM9336 |
| 接口类型 | I2C |
| 端口类型 | Dual Vertical |
| 商标 | Silicon Microstructures, Inc. |
| 说明 | 板载压力传感器 Ultra-Low Digital Differential Pressure Sensor - 250 Pa |
| 封装 / 箱体 | SOIC-16 |
| 安装风格 | SMD/SMT |
| 工厂包装数量 | 45 |
| 最小工作温度 | - 20 C |
若上述内容存在差异,请以产品手册为准。
如需获取样品、技术支持或完整规格书,请点击联系销售。
声明:本产品内容及配图源自互联网收集或平台用户自行上传,目的在于传递更多信息,并不代表本网赞同其观点或证实其内容真实性,不承担此类作品侵权行为的直接责任及连带责任。如涉及作品内容、版权等问题,请联系本网处理,侵权内容将在一周内下架整改。

