Silicon Microstructures (SMI) SM5420E Absolute Pressure Sensors are small SO-8 packaged sensors that incorporate SM5180E MEMS piezoresistive pressure sensing die. These pressure sensors provide high possible stability for the package with integrated field shields. The SM5420E pressure sensors are available in a ported and non-ported options. The standard configuration of SM5420E sensors offers a protective gel over the die. These sensors are intended for high-volume applications such as consumer and automotive products. The SM5420E sensors are available in 30, 60, and 100PSI ranges. These pressure sensors operate within -40ºC to 125ºC wide temperature range. Applications include engine control, barometric sensing, pressure switches, and sports equipment.
技术参数
| 规格项 | 参数值 |
|---|---|
| 工作电源电压 | 5 VDC |
| 电源电压-最小 | 0 V |
| 产品类型 | Pressure Sensors |
| 最大工作温度 | + 125 C |
| 系列 | SM5420E |
| 商标 | Silicon Microstructures, Inc. |
| 最小工作温度 | - 40 C |
| 封装 / 箱体 | SO-8 |
| RoHS | Y |
| 安装风格 | SMD/SMT |
| 电源电压-最大 | 6.5 V |
| 输出电压 | 95 mV |
| 说明 | 板载压力传感器 |
| 工作压力 | 100 psi |
| 接口类型 | I2C |
| 压力类型 | Absolute |
| 子类别 | Sensors |
| 寿命周期 | 新产品: 此制造商的新产品。 |
若上述内容存在差异,请以产品手册为准。
如需获取样品、技术支持或完整规格书,请点击联系销售。
声明:本产品内容及配图源自互联网收集或平台用户自行上传,目的在于传递更多信息,并不代表本网赞同其观点或证实其内容真实性,不承担此类作品侵权行为的直接责任及连带责任。如涉及作品内容、版权等问题,请联系本网处理,侵权内容将在一周内下架整改。

