For high pressure, low temperature, and high temperature applications > For applications requiring high accuracy, high reliability, and structural integrity. > Operating temperatures from -320°F to +1000°F (+1200°F short term). > Displacement systems withstand pressures up to 3500 or 5000 psi. > Dual-coil sensor design effectively minimizes radiation effects. > Hermetically sealed and laser welded. > Unaffected by environmental contaminants.
技术参数
| 规格项 | 参数值 |
|---|---|
| 规格 | undefined |
| 主体形状 | Cylindrical |
| 直径 | 0.8250 inch (20.95 mm) |
| 电气 | undefined |
| 工作温度 | -320 to 1000 F (-196 to 538 C) |
| 电气输出 | Voltage |
| 尺寸 | undefined |
| 产品类别 | Linear Position Sensors |
| 测量范围 | 0.0 to 0.1500 inch (0.0 to 3.81 mm) |
| 采样频率 | 10 kHz |
| 测量技术 | Eddy Current Linear Encoder; Linear Encoder |
| 长度 | 0.9670 inch (24.56 mm) |
| 电气连接 | Cable |
若上述内容存在差异,请以产品手册为准。
如需获取样品、技术支持或完整规格书,请点击联系销售。
声明:本产品内容及配图源自互联网收集或平台用户自行上传,目的在于传递更多信息,并不代表本网赞同其观点或证实其内容真实性,不承担此类作品侵权行为的直接责任及连带责任。如涉及作品内容、版权等问题,请联系本网处理,侵权内容将在一周内下架整改。

